lityum İyon pil VS lityum demir fosfat pil

September 9, 2021

hakkında en son şirket haberleri lityum İyon pil VS lityum demir fosfat pil

lityum pil VS lityum demir fosfat pil

 

 

 

Şu anda yeni enerji araçları için iki ana akım pil teknolojisi yolu vardır: lityum demir fosfat piller ve üçlü lityum piller.Bu iki pil birçok uygulama alanında rekabet etse de, yeni enerji araçları alanındaki rekabet ana hat çünkü Bu, Çin'deki en büyük lityum pil uygulama senaryosu.Bir rekabet olduğuna göre, karşılaştırmalar olmalıdır.Akü maliyet performansının karşılaştırılması arabanın fiyatı üzerinden yapılabilir.Performans açısından, hangi üçlü lityum pil veya lityum demir fosfat pilin daha iyi olduğunu karşılaştırmak gerekir.Koşulları ayarlayarak, göstermek için iki pilin gerçek parametreleri elde edilir.İlgili laboratuvarların, yeni enerjili araç üreticilerinin ve güç pili üreticilerinin deneylerine göre, her testin belirli parametrelerde kaçınılmaz olarak küçük farklılıklar olmasına rağmen, iki pilin artıları ve eksileri hakkındaki yargılar tutarlı olma eğilimindedir.Bu amaçla, karşılaştırma için temsili parametreler alıyoruz.
 
 
 
1. Otobüs için BYD'yi ve sedan için Tesla'yı seçin.Bu ikisi arasındaki hacim farkıdır.Mevcut teknolojiye göre, üçlü lityum pillerin enerji yoğunluğu genellikle 200Wh/kg'dır ve gelecekte 300Wh/kg'a ulaşabilir;lityum demir fosfat piller şu anda temel olarak 100~110Wh/kg'da gezinirken ve tek tek piller 130~150Wh/kg'a ulaşabilir, ancak 200Wh/kg'ı aşmak çok zordur.Bu nedenle üçlü malzemeli güç pilleri, sınırlı alana sahip otomobiller için çok önemli olan lityum demir fosfata göre iki kat daha fazla alan sağlayabilir.Tesla üçlü lityum piller üretir ve BYD lityum demir fosfat piller üretir.Bu nedenle, “Binek otomobiller için BYD, otomobiller için Tesla seçilmiştir” diye bir söz vardır.
 
 
 
2. Ayrıca yüksek enerji yoğunluğu nedeniyle, ağırlığı çok daha küçüktür, hafifliği ve küçük ayak izi, üçlü lityum pilli yeni enerji aracının daha az güç tükettiğini, dolayısıyla daha hızlı ve daha güçlü bir dayanıklılığa sahip olduğunu belirler.Bu nedenle, üçlü lityum pil kullanan arabalar daha uzağa gidebilirken, lityum demir fosfat yeni enerji araçları şu anda temel olarak şehir içi otobüsler için kullanılmaktadır, çünkü pil ömrü kısadır ve kısa bir mesafe içinde bir şarj pili ile şarj edilmeleri gerekir.
 
 
 
3. Elbette, yolcu otobüslerinde lityum demir fosfat pillerin kullanımının özü güvenlik konularına dayanmaktadır.Tesla arabalarında birden fazla yangın kazası oluyor.Nedeni: Tesla'nın pil takımı yaklaşık 7.000 18650 üçlü lityum pilden oluşuyor.Bu birimlerde veya tüm pil paketinde dahili bir kısa devre varsa, bunlar açık alev üretecek ve aşırılıklarla karşılaşacaktır.Çarpışma kazasında kısa devre yangına neden oldu.Lityum demir fosfat malzemesi kısa devre ile karşılaştığında yanmaz ve yüksek sıcaklık direnci üçlü lityum pilden çok daha iyidir.
 
 
 
4. Lityum demir fosfat pil yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmasına rağmen, üçlü lityum pil daha iyi düşük sıcaklık direncine sahiptir.Düşük sıcaklıklı lityum pillerin üretimi için ana teknik yoldur.Eksi 20 °C'de üçlü lityum pil kapasitenin %70,14'ünü serbest bırakabilir ve Lityum demir fosfat piller kapasitenin yalnızca %54,94'ünü serbest bırakabilir ve düşük sıcaklık koşullarında üçlü lityum pillerin deşarj platformu çok daha yüksek olduğundan lityum demir fosfat pillerin voltaj platformu ve daha hızlı başlar.
 
 
 
5. Üçlü lityum pilin şarj verimliliği daha yüksektir.Lityum pil şarjı, akım sınırlayıcı ve voltaj sınırlayıcı yöntemi benimser, yani ilk aşamada sabit akım şarjı gerçekleştirilir.Şu anda, akım büyüktür ve verimlilik yüksektir.Sabit akım şarjı belirli bir voltaja ulaştıktan sonra, sabit voltajlı şarjın ikinci aşamasına girer.Şu anda akım küçüktür ve verim düşüktür.Bu nedenle, ikisinin şarj verimliliğini ölçmek için sabit akım şarj gücünün toplam pil kapasitesine oranına sabit akım oranı denir.Deneysel veriler, 10C'nin altında şarj ederken ikisi arasında çok az fark olduğunu ancak 10C'nin üzerindeki mesafeyi açacağını gösteriyor.20C'de şarj ederken, üçlü lityum pilin sabit akım oranı %52,75'tir ve lityum demir fosfat pilin sabit akım oranı %10,08'dir, birincisi ikincisinin 5 katıdır.
 
 
 
6. Çevrim ömrü açısından, lityum demir fosfat pil, üçlü lityum pilden daha iyidir.Üçlü lityum pilin teorik ömrü 2000 katıdır, ancak temel olarak 1000 kez çevrildiğinde kapasite %60'a düşer;Sektörün en iyi markası özel olsa bile Sla 3000 defadan sonra gücün sadece %70'ini koruyabilirken, lityum demir fosfat pil aynı döngüden sonra %80 kapasiteye sahip oluyor.
 
 
 
Yukarıdaki altı yönün karşılaştırılması, kabaca ikisinin göreceli avantajlarının üçlü lityum piller ve lityum demir fosfat piller için daha iyi olan soruyu yanıtlamaya yardımcı olduğu sonucuna varabilir: lityum demir fosfat piller güvenli, uzun ömürlü ve yüksek sıcaklığa dayanıklıdır. sıcaklıklar;üçlü lityum pillerin ağırlığı Hafiflik, yüksek şarj verimliliği ve düşük sıcaklık direnci, ikisinin kendi kendine uyarlanabilirliği ve iki kahramanın bir arada yaşaması, ikisi arasındaki farkın nedenidir.