LoRaWAN ve NB-IoT: IoT Trend Belirleyicileri Arasında Bir Karşılaştırma

March 11, 2022

hakkında en son şirket haberleri LoRaWAN ve NB-IoT: IoT Trend Belirleyicileri Arasında Bir Karşılaştırma
LoRaWAN, LoRa radyo teknolojisini içeren ve açık, güvenilir ve ekonomik bir ağ dağıtımına izin veren düşük güçlü bir IoT protokolüdür.Buna karşılık, NB-IoT, daha yüksek bir fiyat noktasında düşük gecikme süresi ve güçlü güvenlik sunan lisanslı bir LTE radyo teknolojisidir.

buLoRaWANveNB-IoTstandartlar olarak bilinen daha geniş bir teknoloji ailesinin parçasıdır.LPWAN(Düşük Güçlü Geniş Alan Ağı).

Gibi diğer protokollerden daha fazlasigfoxve NB-Fi, bu iletişim standartları IoT'de nelerin geleceğine yönelik trendi belirliyor.

Buna göreistatistikçi, LoRaWAN ve NB-IoT'nin 2023 yılına kadar tüm LPWAN bağlantılarının yaklaşık %85,5'ini oluşturması bekleniyor. Bu, aşağıdaki grafikte açıkça gösterilmektedir:

İkisi arasındaki örtüşme açıktır, ancak soru şudur:

Bu iki teknolojiyi diğer protokollere kıyasla bu kadar çekici yapan nedir?LoRaWAN ve NB-IoT aynı pazarın peşinde mi?Yoksa farklı kullanım durumlarında niş olmaya mı mahkumlar?

Aynı kategoride olmalarına rağmen, bu iki teknolojinin geliştirilme şekli farklıdır.

LoRaWAN tarafından sunulan açık bir protokoldür.LoRa ittifakılisanssız spektrum kullanan, neredeyse herkesin kendi ağlarını düşük bir maliyetle kurmasına izin verir.

NB-IoT, standartlar organizasyonundan lisanslı bir protokoldür3GPPlisanslı RF spektrumu aracılığıyla sunulur ve yalnızca yerleşik mobil ağ operatörleri aracılığıyla kullanılabilir hale gelir.

Böyle,hangisi kuruluşunuz için en iyisidir?Hadi bulalım.

LoRaWAN ve NB-IoT: Hızlı Bir Genel Bakış

Karşılaştırmaya geçmeden önce, her iki protokol hakkında da kısa bir bilgi tazeleme:

LoRaWAN

LoRa ittifakından gelen tanıma göre,LoRaWAN spesifikasyonupille çalışan 'nesneleri' bölgesel, ulusal veya küresel ağlarda kablosuz olarak internete bağlamak için tasarlanmış bir "Düşük Güç, Geniş Alan (LPWA) ağ protokolüdür. -sonuna kadar güvenlik, mobilite ve yerelleştirme hizmetleri."

Bu spesifikasyon, aşağıdakilerden türetilen bir yayılı spektrum modülasyon tekniği olan LoRa (Uzun Menzilli) teknolojisini içerir.Cıvıltı Yayılım Spektrumu(CSS).

Bu teknoloji olarak bilinen bir şirketin patenti altındadır.SemtechBu, hem IoT meraklıları hem de işletmeler için kullanıma hazır çözümler olarak sunulan sensörlerde ve ağ geçitlerinde her LoRa yonga seti için dolaylı olarak küçük bir ücret alır.

NB-IoT

 

3GPP, LTE CAT NB1 olarak da bilinen NB-IoT (Dar Bant Nesnelerin İnterneti) protokolü için resmi bir tanım sağlamaz.onlardan birine atıfta bulunarakBasın yayınlarıŞubat 2016'dan itibaren NB-IoT, "LTE platformuna eklenen, pazarın düşük [bant genişliği] ucu için optimize edilmiş yeni bir radyo" olarak tanımlanmaktadır.

NB-IoT, özellikle düşük güçlü sabit sensörler düşünülerek yapılmıştır.Bir ağda dağıtılan her cihaz için bu protokol, derin iç mekan penetrasyonuna sahip geniş kapsama alanları sunar.

NB-IoT, özellikle düşük güçlü sabit sensörler düşünülerek yapılmıştır.Protokol, derin iç penetrasyon ile geniş kapsama alanları sunar.

LoRaWAN'dan farklı olarak, bu, uzun vadede muhtemelen daha pahalıya mal olacak ancak son kullanıcılar için daha iyi bir genel deneyim sağlayan lisanslı bir protokoldür.

Unutulmaması gereken bir şey, NB-IoT cihazlarının hızlaGömülü SIM(eSIM) kullanımı.tarafından yapılan bir araştırmaya göreMcKinsey & CompanyeSIM'ler, "IoT ürün üreticilerinin, daha akıcı bir ekipman bağlantısı için hedef ülkelerde etkinleştirilebilecek 'boş' sim'lere sahip cihazlar oluşturmasına olanak tanıyacaktır."

eSIM'ler ve hücresel IoT'nin geleceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Particle'ın Kıdemli Ürün Direktörü William Hart'ın bu sunumuna göz atın.

https://ubidots.com/blog/lorawan-vs-nb-iot/