Pillerde Hammadde Kıtlığı, Hiç Düşünmediğimiz Etkilere Sahiptir

February 28, 2022

hakkında en son şirket haberleri Pillerde Hammadde Kıtlığı, Hiç Düşünmediğimiz Etkilere Sahiptir

Piller için Hammadde Kıtlığı, Hiç Düşünmediğimiz Etkilere Sahiptir

Ev>Haberler>editoryal

27 Şubat 2022, 19:40 UTC ·

ileGustavo Henrique Ruffo hakkında en son şirket haberleri Pillerde Hammadde Kıtlığı, Hiç Düşünmediğimiz Etkilere Sahiptir  0

Devasa pil paketlerine sahip elektrikli arabalar ortaya çıktığından beri, insanlar onlar için yeterli hücreyi nereden alacağımızı soruyorlar.Bir pandemiden, yarı iletken kıtlığından ve Vladimir Putin'in Rusya'yı Ukrayna'ya karşı anlamsız bir işgale sürüklemesinden önce zaten bir endişe kaynağıydı.Dairesel Enerji Depolama, bu kıtlığa hayal ettiğimizden çok daha fazla etki sundu.

Herhangi bir şey yetersiz kaldığında fiyatlar yükselir.Bir bakıma açık artırma gibi: Daha fazla ödemek isteyenler öncelik kazanıyor.Bakır, nikel, kobalt ve manganez talebi pil fiyatlarını yükseltti.Bu, elektrikli otomobillerin ya daha pahalı olduğu ya da daha yüksek bir fiyata sahip olmaması için daha az içeriğe sahip olduğu anlamına gelir.

 

hakkında en son şirket haberleri Pillerde Hammadde Kıtlığı, Hiç Düşünmediğimiz Etkilere Sahiptir  1

Tesla her iki yolu da takip etti.Arabaları birkaç fiyat artışı yaşadı ve içerik kaybetti.En ünlü vakalar, Çin'de yapılan araçlarda hidrolik direksiyonun radar ve elektrik kontrol ünitesinin kaybıdır.Şimdiye kadar diğer EV üreticileri ile benzer hareketlerin farkında değiliz.

Geçmişte insanlar sadece nikel, kobalt ve manganez için daha fazla kaynak bulma konusunda endişeliydiler.Elektrikli arabalara olan talebin artmasıyla birlikte lityum da bir sorun haline geldi.Buna göreDairesel Enerji Depolama, lityum karbonat fiyatları %900 arttı ve metal artık LCO dışında tüm pil kimyalarının en pahalı elementi.

Bunun hemen etkisi, pil geri dönüştürücülerinin artık geri dönüşüm için malzemeye geçmişte ödediklerinden çok daha fazla ödeme yapmasıdır.LFP (lityum demir fosfat) hücreleri bile lityum içeriği nedeniyle değerli bir varlık haline geldi.Bu, kullanılmış elektrikli arabaların takdir edilmesini sağlar.

Dairesel Enerji Depolamaya göre, bir2012 Tesla Model S2021'de 31.350 $'a mal oldu. Günümüzde aynı araba ancak 36.500 $ öderseniz satın alınabilir.Bir 2011 Nissan LEAF, 2021'de ABD'de 5.450 dolara satıldı.Şimdi, yalnızca 7.628 $ öderseniz bir tane alabilirsiniz.Bu, İngiltere gibi diğer pazarlarda da oluyor.AynısıYAPRAKbir yıl önce 6,580 sterline satıldı.Fiyatı şu anda 8.800 £.

Bunun, kullanılmış elektrikli arabaları aşağı yukarı ekonomik hale getirmekten daha fazla etkisi var.Sigortayı da etkiler.Bir yıl önce kullanılmış bir EV'ye çarptıysanız, onu tamir etme faturası, onu tasarruf etmeye değer bir şey yapan tutarı aşabilir.Bununla birlikte, bu eski elektrikli araba hurdalık malzemesine dönüşecek ve pilleri hücre geri dönüşümcüleri tarafından satın alınabilecekti.

Bu araçların ulaştığı yüksek değerle, böyle bir onarım artık mantıklı olabilir.Bu, bu eski elektrikli araçların eskisinden çok daha uzun süre çalışmaya devam edeceği ve yeni hammadde kaynakları için baskıyı artıracağı anlamına geliyor.Çok az menzili olan EV'ler, işe gidip gelmeleri kısa olanlar ve bu arabaları işte ve evde nerede şarj edecekleri için iyi bir seçenek olabilir.

Öte yandan, mükemmel derecede iyi bir EV pil takımıyla ilgili bir sorun yaşarsa, yenisini almak da daha pahalı olacaktır.Garantisi devam eden araçlarda ücretsiz değişim yapılır.Ancak otomobil üreticileri, arızalı bileşeni değiştirecek pil takımı için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacak.Garanti zaten sona ermişse, etkilenen müşterinin yeni bir pil takımı satın alacak paraya sahip olma olasılığı çok daha düşüktür.Eğer yaparlarsa, değiştirmek mantıklı olmayabilir.

Bu senaryoda, hücre geri dönüştürücüleri çalışmak için daha fazla malzeme elde edecek, ancak aynı zamanda hurdalıklarda kalan ve içinde geri dönüştürülemeyen çok fazla malzeme atığı olan daha fazla arabamız olacak.Bu aynı zamanda insanları yeni araçlar satın almaya zorlayacak ve daha fazla hammadde elde etme baskısını artıracaktır.Başka bir deyişle,Dünya Limit Aşım Günüdaha da tahmin edilecektir.

Daha önce de yazdığımız gibi, buTesla'nın savunduğu iş modeliOrijinal Roadster'ı sunduğunda, gezegeni kurtarmak için EV'leri satın aldığını iddia edenler için gerçek bir sorun oldu.İnsanlar, endişe fosil karbon salınımı ile sınırlıysa, yanmalı motorları yenilenebilir yakıtlarla çalıştırmanın daha temiz olup olmayacağını merak etmeye başlayabilir.Temiz taşımacılık bundan çok daha fazlasını içerir ve hammadde kıtlığı bunu daha da netleştirir.

 

https://www.autoevolution.com/news/raw-material-scarcity-for-bateries-has-impacts-we-had-never-thinkt-about-1-182693.html