Sodyum iyon piller, yeni enerji endüstrisinin "yeni sevgilisi"

August 4, 2023

hakkında en son şirket haberleri Sodyum iyon piller, yeni enerji endüstrisinin "yeni sevgilisi"

Sodyum-iyon piller, yeni enerji endüstrisinin "yeni sevgilisidir".Sodyum iyon piller ile lityum iyon piller arasındaki farkı tanıtalım:

 

1, pilin dahili şarj taşıyıcısı farklıdır, lityum iyon piller, pozitif ve negatif elektrot hareketinde lityum iyonları aracılığıyla, şarj ve deşarj elde etmek için dönüşüm ve sodyum iyon piller, pozitif ve negatif elektrotlar arasında sodyum iyonları tarafından gömülür. şarj aktarımı, aslında ikisinin çalışma prensibi aynıdır.

2, ikisinin iyonik yarıçapı farklıdır, bu da sodyum iyon pillerin performansının lityum iyon pillerden çok daha az olmasına neden olur;Lityum iyonun negatif elektrotu grafit yapabilir, ancak sodyum iyonu grafitte zorlukla çıkarılabilir/gömülür ve kapasite çok küçüktür.

Diğer karbon malzemeleri 300 miliamperden fazla işlenebilir;Pozitif elektrottaki iyonun kapasitesi çok küçüktür, sadece 100 miliamperden biraz fazladır;Pozitif ve negatif elektrotlarda sodyum iyonlarının gömme/gömme direnci çok büyüktür, bunun nedeni büyük yarıçaptır.Tersine çevrilebilirlik zayıftır ve geri döndürülemez kapasite kaybı büyüktür.

 

Sodyum pillerin avantajları ve dezavantajları

Avantajlar:

1, sodyum tuzu hammadde rezervleri, düşük fiyat, lityum üçlü katot malzemesi, düşük hammadde maliyeti ile karşılaştırıldığında demir manganez nikel bazlı katot malzemesi kullanımı.

2. Açık 3D yapılara dayanan sodyum-iyon aküler, elektrik şebekesi sektöründe hızlı şarj, rejeneratif frenleme ve güç start-stop fonksiyonlarının yanı sıra frekans ayarlama fonksiyonları açısından oldukça iyi performans gösterir.

3. Sodyum iyonları alüminyum ile alaşım oluşturmaz ve alüminyum folyo negatif sıvı toplayıcı olarak kullanılabilir, bu da maliyetleri daha da azaltabilir.

4, sodyum elektriği, sonraki performansını değiştirmeden 0V voltajında ​​serbest bırakılabilir veya korunabilir.

5. Na'nın nispeten yumuşak kimyasal özelliklerinden dolayı, yüksek şarj hızlarında dendrit ve patlama olasılığı lityumdan daha düşüktür.

Eksileri:

Sodyum pillerin dezavantajları ve eksiklikleri kısa ömürleri ve hızlı deşarj olmalarıdır.